Ma szellemekkel vigadok
Irodalmi műsor, rendhagyó irodalom óra, Simor Ágnes, Ma szellemekkel vigadok verseskötetének irodalmi anyagai alapján, Sebő Ferenc színész és Said Tachiti zenész közreműködésével.
A Ma szellemekkel vigadok egy tizen-huszonéves lány verseskötete tele olyan gondolatokkal, melyek a mai tinédzserek számára is elgondolkodtatóak. Érzelmekkel, személyességgel és az élet nagy kérdéseivel küzdő alkotások, miközben újra és újra előbukkan bennünk a humor, az egyik eszköz, amivel a kamaszokra hatni lehet.
A versek és a tánc mindig is keveredtek a világomban, egyik a másikra ható forma, így a produkcióban ifjabb Sebő Ferenc színésszel együtt a versek, a színház, a zene és a mozgás világát kívánjuk összekapcsolni. Az író és a színész egyaránt mondanak verseket a performansz során, egymásra reflektálnak, közösen adnak elő egy-egy verset szétszedve, szerepekre osztva. Gabnai Katalin neves drámapedagógus tanított egyetemista koromban a verses szerkesztett estek világára.
Ez a szerkesztett versműsor is ekképpen kíván felépülni, mint egy színdarab, rávezető, bevezető versekkel, váltakozó dinamikával, hosszabb és rövidebb művek váltakozásával, gondolati ívvel, felfutással és elgondolkodtató zárással. A zene mindvégig szerves része lenne a műsornak, átkötő elemként és háttérként is szolgálna egyes versekhez. A színész- író páros a férfi-nő dinamikát az előadásban is használja a versek által felkínált szerepek szerint. A mozgások segítik a megértést, mintegy jelrendszert képeznek a versek köré, kiemelve azok ritmikáját, játékosságát a kifejezetten értelmező típusú versmondás alatt. Fontosnak tartjuk, hogy a kamaszok reflektálhassanak az elhangzott művekre, beszélgetés jöhessen létre a performansz után.
A megjelent verseskötetben számos vers kamaszkori érzéseket rejt. Az Én-tudat így szól: „Magamba záródom, mint a meggymag, körbeforrt testem csontkemény. Egy tenyér elrejt, egy tenyér elhagy. Magamat görgetem felém.” Ezeknek a verseknek a megszólaltatása segít, hogy a fiatalok szocializációjának kérdései felmerüljenek, a közösséghez tartozás, egymásra figyelés és a versek az elmélyülést tárják fel, ahogyan mi is szeretnénk lehetőséget teremteni, hogy a fiatalok magába záródó világa kissé megnyíljon, egymás felé forduljanak, beszélgetni merjenek saját gondolataikról. Úgy véljük fizikai színházi mozgást és versmondást zenével összekötő forma meglepő, de egyben oldó hatású is lehet a fiatalok számára, hiszen a felgyorsult világban a frontális vershallgatás önmagában már nehéz.
Így viszont gesztus, mozgás, színház, szöveg egyszerre értelmez. Said Tichiti sokféle zenei eszközt használ, így az előadást a zene változatosan követi, miközben az effektszerű zenehasználat és a dallamok, instrumentális kíséretek váltakoznak. Sebő Feri színészt erős zenei hatások érték közismert népzenét, verseket megzenésítő édesapjának köszönhetően, a versekhez és a zenéhez is egyaránt kifinomult érzéke van. Így színészként is bevonódhat a produkcióba énekelt vers részletekkel is. Mindez akkor működik, ha szervest egészt építünk, ahol a különböző formák nem mesterkéltek, hanem a versek mondanivalóját szolgálják, emelik ki. Emiatt a próbafolyamat során fontosnak tartjuk a közös versértelmezéseket, hogy ne csak az író önreflexiói, hanem a társ-alkotók élményei is bekerüljenek a műsorba. A műsor 16-20 verset tartalmaz, melyeket időnként megbontunk, variálunk. A tervezett 40 perces műsort beszélgetés követi.
http://wikipedia.org/wiki/Simor_Ágnes
The Flock Project, Simorág TánCirkusz
https://www.facebook.com/theflockproject
https://www.facebook.com/simorag.hu
www.simorag.hu
www.detectivity.hu