www.mediawave.hu | www.romerhaz.eu | www.passportcontrol.eu | www.filmfundgyor.eu


 


 

etnik Archív
2014. December MoTuWeThFrSaSuMoTuWeThFrSaSuMoTuWeThFrSaSuMoTuWeThFrSaSuMoTuWe Actual program:
2014-12-22
01020304050607080910111213141516171819202122232425262728293031

WRITE US

Name:
E-mail:
Question:

Newsletter

Name:
E-mail address:
I subscribe for the following newsletters:
MEDIAWAVE
MEDIAWAVE webTV
Passport Control
Modifying data unsubscription or resending activation:
RANDOM PICTURES

MEDIAWAVE ARCHIVE 1991-2013 :: MEDIAWAVE 1997

 

MEDIAWAVE 1997 AWARDS

  • Grand Prize Award

Popov Taras-Vlad Tulkin (KAZ): EXPERIMENT OF THE CROSS

  • Best feature film

Veit Helmer (GER): "SURPRISE!"

  • Best long documentary

Alanis Obomsavin (CND) KANEHSATAKE - 270 years of resistance

  • Best animation film

Tyron Montgomery - Thomas Stellmach (GER/USA): QUEST

  • Best short documentary film

Diana Matuzeviciené - Kornelijus Matuzevicius (LIT): BEHIND THE THRESHOLD

  • Best cinematographer

Iolande Cardin - Rossignol (CND): LODELA

  • Best pseudo documentary film / by the fiction jury

Sándor Kardos (HUN): GROWING CITY

  • Best experimental film

Vera Neubauer (GBR): THE LADY OF THE LAKE

  • Best dance film

András Veszprémi - Barbara Bombicz (HUN): THE DREAM OF CREATION

  • Youth Grand Prize Award

Péter Kerekes (SLK): JOZSEF BALOGH, PRIBENIK and THREE DAYS IN THE MONASTERY JASOV

  • Best youth fiction film

Csongor Gáspár (RO/HUN): CAN I GO INTO THE WATER WITH A TAMPON?

  • Best youth documentary

Dianna Groó (HUN): TRAPE...

  • Best youth animation film

Katarina Urbanova (SLK): LOVERS WITHOUT CLOTHES


SPECIAL PRIZES OF THE FESTIVAL

  • Critic's award

David Cost (USA): SHELTER

  • Prize of the preview screening jury

Alexander Stoliarov (UKR): CHORAL
Sergey Dvortsevoy (RUS): PARADISE

  • MEDIAWAVE prize

Juan Carlos Rulfo (MEX): GRANDFATHER CHENO AND OTHER

  • Best literary script

Ferenc Grunwalsky (HUN): ONE DAY FROM SEVEN

  • The audience's prize

An Vrombaut (GBR): LITTLE WOLF

 

THE JURY
 

Fiction Jury:
EMILE BRETON (FR) - jurnalist
IRENE LOPEZ KUCHILAN (CND) - TV and movie director
PARTI NAGY LAJOS (HUN) - writer
VIVI DRAGAN VASILE (ROM) - cinematographer


Non-Fiction Jury:
SERGEJ BUKOVSKI (UKR) - director
VINCENT MONNIKENDAM (ND) - film maker
PETER ROBERTS (GB) - film maker
LASZLO VILLANYI (HUN) - poet, editor


Youth Jury:
LASZLO BERCES (HUN) - theatre director, jurnalist
SANDOR BUGLYA (HUN) - director, cinematographer
ZUZANA GINDL-TATAROVA (SLK) - script writer, dramatist
 

SEARCH


      
MEMBERSHIPS
PARTNER OLDALAK

 

 

 


Kártyás fizetés szolgáltatója
Elfogadott kártyák